اموزش, بلاگ, دوربین مداربسته

بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته و رفع تاری تصویر

بررسی علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته و رفع تاری تصویر

دوربین‌ مداربسته ابزاری مهم برای امنیت و نظارت در مکان‌های مختلف مانند خانه‌ها، کسب‌وکارها و مکان‌های عمومی هستند. اما گاهی اوقات تصویر از دوربین‌های مداربسته تار و یا کدر می‌شود ، در این مقاله به بررسی عوامل محیطی و یا فنی این مشکل میپردازیم  .

 

چه عواملی باعث تاری تصویر در دوربین‌ مداربسته می‌شوند؟

 

برای بررسی و نظارت محیط با دوربین نیاز به تصویر شفاف و با کیفیت دارید . شفافیت تصویر به شما کمک می‌کند تا جزئیات را به خوبی مشاهده کرده و از اتفاقات محیط مطلع باشید . در صورت تاری و یا کدری تصویر در صورت وقوع اتفاق ، مظنونین غیر قابل شناسایی می‌شوند . اما اگر تصاویر شما تار باشند، علت این موضوع چیست؟

 

کثیف بودن لنز دوربین

 

ابتدا لنز دوربین خود را بررسی کرده . ممکن است چیزی روی لنز و یا شیشه دوربین مداربسته وجود داشته باشد و دید دوربین را مختل کند . آلودگی، باران، یا حتی تارهای عنکبوت می‌توانند روی لنز دوربین جمع شده و منجر به تصاویر تار یا نامشخص شوند .

 

 

لنز دوربین خود را بررسی کرده در صورت نیاز لنز دوربین را با یک پارچه نرم تمیز کنید .

 

عدم فوکوس لنز دوربین

 

بسته به نوع دوربینی که خریداری کرده‌اید ، ممکن است نیاز باشد دستورالعمل‌ها را برای تنظیم فوکوس دنبال کنید ، به عنوان مثال دوربین وریفوکال و یا موتورایز (دوربین با لنز متغییر) . در صورت ثابت بودن لنز بهتر است این کار را به یه تکنسین دوربین مداربسته بسپارید .

 

در صورت عدم دسترسی به تعمیرکار و یا تکنسین دوربین برای فوکوس لنز مراحل زیر را با مسئولیت خودتان انجام دهید :

 

  • ابتدا دوربین خود را باز کرده
  • برد را از بدنه دوربین خارج کرده
  • پیچ فوکوس لنز را تا زمانی که شل شود بچرخانید
  • یک سوژه در فاصله مشخص قرار داده
  • دوربین را وصل کنید تا تصویر را نمایش دهد.
  • لنز دوربین تا زمان رسیدن به تصویر شفاف بچرخانید
  • پیچ فوکوس را به حالت محکم درآورید و سپس دوربین را ببندید

 

خرابی سنسور تصویر

 

اگر تلاش کرده‌اید که فوکوس را تنظیم کنید و تصویر هنوز تار باشد ، ممکن است مشکل در سنسور تصویر باشد. این مشکل ناشی از عیب سخت‌افزاری یا خطای فنی (مانند لنز ضربه خورده یا سیم‌ها و اتصالات) است . در صورت خراب بودن سنسور تصویر دوربین را به شرکت گارانتی کننده و یا یک تعمیرکار دوربین بسپارید .

 

تغییر در شرایط نوری و آب و هوایی

 

تغییرات شدید در شرایط نوری مانند نور مستقیم خورشید یا نور محیط می‌توانند تاری تصویر را ایجاد کنند . همچنین دوربین هایی که در فضای باز نصب می‌شوند ، با قرار گرفتن دوربین در شرایط مختلف آب و هوایی (باران ، برف ، نور خورشید و …) دچار افت کیفیت می‌شوند . توصیه می‌شود در این موارد از دوربین با استانداردی که با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار است استفادع کنید .

 

طول و کیفیت کابل

 

اگر از دوربین آنالوگ استفاده می‌کنید کابل با متراژ بلند می‌تواند روی کیفیت تصویر دوربین اثرگذار باشد . و همچنین استفاده از کابل نامناسب و یا بی کیفیت ، اثر منفی در کیفیت و شفافیت تصویر دوربین داشته باشد . اما توجه داشته باشید علت اصلی تاری تصاویر مربوط به لنز دوربین است .

 

وضوح پایین مدل دوربین

 

احتمالاً دلیل تصاویر تار و کم وضوح دوربین مداربسته شما، کیفیت پایین مدل دوربین باشد . بهتر است در نظر بگیرید دوربین‌های مداربسته خود را با مدل‌های با کیفیت و با وضوح بالاتر تعویض کنید . اگر نسبت به انتخاب مناسب دوربین برای مکان خود مطمئن نیستید، با متخصصین فروشگاه هایپر دوربین تماس بگیرید تا راهنمایی حرفه‌ای دریافت کنید . این کار می‌تواند کیفیت تصاویر مداربسته شما را بهبود بخشد و کارایی نظارت را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *