کاربرد H.265 و مقایسه آن با H.264 : استاندارد های فشرده سازی ویدئویی

کاربرد H.265 و مقایسه آن با H.264 : استاندارد های فشرده سازی ویدئویی

احتمالا هنگام خرید دستگاه دی وی آر و یا دوربین مداربسته برای منزل و یا محل کار خود اصطلاح h.265 و یا h.264 را شنیده باشید . و این اصطلاحات شما را در انتخاب سیستم مورد نظر سردرگم کند . در این پست قصد داریم تا این دو را معرفی و مقایسه کنیم .

 

در دنیای امروزی ، فشرده سازی ویدئویی اهمیت زیادی دارد زیرا این امر به ما امکان می دهد ویدئوها را کیفیت خوب و در حجم کمتری ذخیره کنیم و راحت تر انتقال دهیم . دو استاندارد رایج برای فشرده سازی ویدئو H.265 که با نام HEVC (مخفف High Efficiency Video Coding) شناخته می‌شود و H.264 که با نام AVC (مخفف Advance Video Coding) نیز شناخته می‌شود .

 

فناوری برای فشرده سازی ویدئو H.265 در اوایل دهه 2010 توسعه یافت .

 

تفاوت H.264 و H.265

 

H.265 (HECV) و H.264 (AVC) هر استاندارد فشرده سازی ویدئویی می‌باشد . H.265 نسل بعدی H.264 می‌باشد . و هر دو در ضبط و پخش ویدئو دیجیتال استفاده می‌شود . تفاوت اصلی بین H.264 و H.265 در نحوه پردازش اطلاعات و اندازه فایل ویدئویی و پهنای باند مصرفی در هر استاندارد است .

 

هر دو قابلیت فشرده سازی فایل ویدیو را تا 50 درصد و در عین حال با حفظ کیفیت دارند . اگرچه H.265 حجم فایل ها را به نسبت کمتر می‌کند ، رمزگذاری و رمزگشایی آنها برای پخش، نیاز به قدرت سخت افزاری بیشتری را دارد .

 

H.265 چگونه کار می‌کند ؟

 

فناوری قدیمی‌تر H.264 ویدیوها را در بلوک‌هایی با اندازه حداکثر ۱۶×۱۶ پیکسل به نام «Macroblock» رمزگذاری می‌کند . با H.264، آن بلوک‌ها در کل ویدیو به یک اندازه هستند . H.265 قادر است نواحی ویدیو را در اندازه‌های بلوک مختلف، از کوچک‌ترین پیکسل‌های 4×4 تا 64×64 پیکسل، که «Coding Tree Units» نامیده می‌شوند، رمزگذاری کند . این بدان معناست که H.265 توانایی رمزگذاری بلوک های ویدیویی که چهار برابر بزرگتر هستند را دارد . و از آنجایی که بلوک‌های ویدیویی می‌توانند اندازه‌های متفاوتی داشته باشند، H.265 دارای جبران حرکت بهتر و فناوری پیش‌بینی بهبود یافته است . این پیشرفت‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا نرخ بیت کمتری را فراهم کنند، و نرخ بیت چیزی است که اندازه فایل‌های ویدیویی بزرگ و پهنای باند شبکه مورد نیاز برای ارسال و دریافت یک جریان ویدیویی را کنترل می‌کند .

 

مزایای H.265 (HVEC) :

 

  • کیفیت بهتر : قابلیت ارائه تصاویر یا کیفیت بالاتر و حجم کمتر را دارد .
  • فشرده سازی بهتر : کاهش حجم ویدئو با حفظ کیفیت .
  • کاهش مصرف پهنای باند : استفاده از h.265 در انتقال ویدئو منجر به کاهش مصرف پهنای باند می‌شود .

 

معایب :

 

  • پشتیبانی محدود تر : برخی از دستگاه و نرم افزار ها هنوز از H.265 پشتیبانی نمی‌کند .
  • نیاز به سخت افزار قوی تر : رمزگشایی و پخش فایل های H.265 نیاز به سخت افزار با قدرت بیشتری نسبت به H.264 دارد .

 

البته الان با توجه به گذشت زمان نسبت به معرفی H.265 و پیشرفت روز افزون تکنولوژی اکثر دستگاه ها از تکنولوژی H.265 پشتیبانی می کنند و محدودیتی ندارند .

 

مزایای H.264 (AVC) :

 

  • سازگاری وسیع تر : در بیشتر دستگاه ها و پلتفرم ها پشتیبانی می‌شود .
  • پردازش سریع تر : رمزگشایی و پخش فایل های H.264 در دستگاه های قدیمی تر و ضعیف تر انجام می‌شود .

 

معایب :

 

  • کیفیت کمتر : فایل ویدئوی H.264 با حجم و زمان تقریبا یکسان با فایل H.265 کیفیت کمتری ارائه می‌دهد .
  • مصرف پهنای باند بیشتر : در مقایسه با H.265 منجر به مصرف بیشتر پهنای باند در انتقال ویدئو می‌شود .

 

 

با توجه به مزایای h.265 و پشتیبانی اکثر دستگاه ها و پلتفرم های جدید ، اگر به دنبال راه اندازی و نصب دوربین مداربسته هستید ، h.265 انتخاب بهتری می‌باشد . زیرا با حافظه یکسان مدت زمان بیشتری را ذخیره می‌کند . و همچنین دوربین های تحت شبکه پهنای باند کمتر را مصرف کرده و برای انتقال تصویر دوربین مداربسته حجم و ترافیک کمتری مصرف می‌کند .

دیدگاه شما

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.